• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/gokhanaycom
  • https://twitter.com/gokhanaycom
  • https://www.instagram.com/gokhanaycom/
  • https://www.youtube.com/c/gokhanaycom
    • Peygamberimizin Hayatı - Oratoryo Gösterisi
    • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
ZİYARETÇİLER
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam314
Toplam Ziyaret2184583
DKAB TABU
SINAV GÖREVİ
ETKİNLİK
AFAD DEPREM

Telifsiz Fotoğraf

Başta Freepik Sitesi

ayrıca...

Ücretsiz, Telifsiz Kullanılabilecek 13 Fotoğraf Sitesi

Yazar  / Eğitimde Teknoloji / Perşembe, 28 Aralık 2017 16:55

Bir kitap yazmak, dergi hazırlamak, afiş tasarlamak, sunum yapmak, oyun ya da kelime kartları hazırlamak istiyorsunuz veya herhangi bir sitede, dergide yazınızı yayınlamak istiyorsunuz. Bunlar için yüksek kalitede, isteklerinize uygun resimlere ihtiyacınız var.

İlk aklınıza gelen; internete girmek, arama yapmak ve bulduğunuz resimlerden hoşunuza gideni kullanmak olabilir. Ancak bu hareketiniz sizi bugün değilse yarın zor durumlara sokabilir. Bilerek ya da bilmeyerek telifi olan bir resmi kullanmış olabilirsiniz. Bir gün sahibi karşınıza çıkabilir ve sizi hırsızlıkla suçlayabilir. Belki de fazlasıyla elifini ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bunun farklı cezai uygulamalarıyla karşılaşmanız da mümkün. Ya da aramalar sonucu bulduğunuz site ya da resim ücretli olabilir ve ilgili resmi kullanmak için ücret ödemek, siteye üye olmak zorunda kalabilirsiniz.

Peki; telif ücreti ödemeden, ücretli sitelere bulaşmadan kaliteli resimlere ulaşmamız, bunları bilgisayarımıza indirmemiz, istediğimiz zaman, istediğimiz yerde, istediğimiz gibi –ticari ya da değil- kullanmamız mümkün değil mi?

Elbette mümkün. Bu yazımda sizlere 12 farklı resim sitesini paylaşacağım. Bu sitelerdeki resimleri indirebilir, üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Bu resimleri kullanarak çeşitli ürünler (kitap, dergi, gazete, kelime kartları, etkinlikler, oyunlar, sunum vb.) oluşturabilirsiniz. Ürünlerinizi ister kullanın, ister paylaşın, isterse satın.  Kimse sizden bu resimler için telif istemez. Sizin için özelikle Creative Commons Zero-CC0 (Kamu Malı Atfetme) lisansına sahip olanları seçtim. CC0’ın ne anlama geldiğine aşağıdan bakabilirsiniz.

 

1. Pixabay

Lisans: CC0

Bilgi: En zengin sitelerden biri. 400 bine yakın fotoğraf var. Detaylı arama ve etiketlere göre filtreleme imkânı var. Üye olursanız daha yüksek çözünürlükte indirme fırsatı da sunuyor. En çok faydalandığım sitelerden biri.

 

2. Unsplash

Lisans: CC0

Bilgi: Zengin bir içeriğe sahip. Resimleri anahtar kelimelere veya kategorilere göre listelemek ve sitede arama yapmak mümkün.

 

3. Life of Pix

Lisans: CC0

Bilgi: Resimler kategorilere göre sınıflandırılmış. Resimler kaliteli ve farklı olmakla birlikte sayısı diğerlerine göre biraz daha az.

 

4. Realistic Shots

Lisans: CC0

Bilgi: Zengin bir arşive sahip. Siteye her hafta 7 fotoğraf ekleniyor.

 

5. Free Nature Stock

Lisans: CC0

Bilgi: Günlük güncellenen, sadece doğa fotoğraflarının yer aldığı bir site.

 

6. Magdeleine

Lisans: CC0

Bilgi: Fotoğrafları renk ve etiketlere göre filtrelemek mümkün. Sitedeki fotoğrafların tamamı CC0 lisansına sahip değil. Dolayısıyla beğendiğiniz fotoğrafın lisansının CC0 olup olmadığına dikkat edin.

 

7. Gratisography

Lisans: CC0

Bilgi: Çeşitli kategoriler altında yüksek çözünürlükte fotoğraflar. İncelediğinizde resimlerin diğerlerinden farklı olduğunu göreceksiniz.

 

8. StockSnap

Lisans: CC0

Bilgi: Sitede detaylı arama yapılabilir. Tarihe, görüntüleme veya indirme sayısına göre listeleme imkânı sunuyor. Sürekli güncellenen bir site.

 

9. Public Domain Archive

Lisans: CC0

Bilgi: Haftalık güncellenmektedir. Farklı tarzda fotoğraf isteyenlere önerilir.

 

10. Travel Coffee Book

Lisans: CC0

Bilgi: Seyahat esnasında çekilen fotoğraflardan oluşuyor. Sürekli güncellenen bir site. Kaliteli ve farklı fotoğraflar mevcut.

 

11. MMT

Lisans: CC0

Bilgi: Şehir ve doğa fotoğraflarından oluşuyor. Haftalık güncellenen bir site.

 

12. Jay Mantri

Lisans: CC0

Bilgi: Daha çok manzara fotoğraflarından oluşuyor. Her hafta güncellenen bir site.

 

13. Pexels

Lisans: CC0

Bilgi: Zengin sitelerden biri. Aradığınız birçok fotoğrafı bulmanız mümkün.

 

* CC0: Bu lisans ile eserini ilişkilendiren kişi, eserini Kamu Malı olarak adar, tüm ilgili ve komşu haklar dâhil olmak üzere, telif haklarından kanunların izin verdiği sınırlarda dünya çapında feragat eder. Bu eseri hiçbir izin almadan ticari amaçlar da dahi olmak üzere kopyalayabilir, düzenleyebilir, dağıtabilir ya da kullanabilirsiniz.

Özetle; Ticari kullanım için dahi ücretsizdir, atıfta bulunulmasına gerek yoktur

Yazı içinde kullandığım resim ve fotoğraf kelimelerine takılmayalım. İsteyen yazıdaki “Resim” kelimelerini “Fotoğraf”, “Fotoğraf” kelimelerini de “Resim” olarak okuyabilir.

Faydalı olması dileğiyle... Kerim Sarıgül

NAMAZ
DKAB ÖĞRETMENLERİ
TAVSİYE FİLM
BİLİŞİM KURSU